Коронавирус Covid-19 – Анализ на симптомите от потвърдени случаи с оценяване на възможните хомеопатични лекарства за лечение и профилактика
Dr. Manisha & Dr. Manish Bhatia
Превод: Лилия Димитрова
Текущата епидемия (2019-2020) от коронавирус Covid-19, която започна в Ухан, Китай, вече създаде
състояние на паника, което е непропорционално на смъртността от тази инфекция.
Заедно със нарастване на вниманието върху тази инфекция, хората в градовете,
където има установени нови случаи, се запасяват с основни лекарства, храна,
маски и санитарни продукти, като по този начин създават недостиг на тези
продукти в магазините за хората, които наистина имат нужда от тях.
Хората, които предлагат алтернативно лечение и профилактика, също така и с хомеопатия, изглежда дават най-обещаващата и най-активно обменяната информация за профилактика чрез Facebook, Whatsapp и другите социални медии. Най-често препоръчваните хомеопатични лекарства са Arsenicum album, Gelsemium, Influenzinum, Mercurius и Argentum nitricum. Правителството на Индия официално анонсира Arsenicum album като подходяща профилактика за инфекция с коронавирус.[i]
Проблемът с тези препоръки е, че те не са базирани на актуални симптоми от засегнати пациенти. За щастие, сега вече имаме множество епидемиологични, клинични и лабораторни данни, налични и публикувани в уважавани научни издания, които могат да бъдат използвани за направата на разумни заключения за групите хомеопатични лекарства, които биха могли да работят при тази инфекция.
Тази статия осигурява задълбочен анализ на установения набор от симптоми при пациенти с инфекция от коронавирус и те ще бъдат анализирани по-долу, използвайки принципите от Органона и средствата на Реперториума и Материя медика, за да се достигне до търсената група от лекарства по възможно най-научен начин.
Обаче, преди това е важно да се изяснят някои факти и да се разсеят някои митове, за да се редуцира това необичайно състояние на световна тревожност.
МИТ. Коронавирусът е фатална инфекция за всички.
Н. Ако погледнем на смъртността при последните епидемии и дори при обичайния грип, ще си дадем сметка че Covid-19 не е от инфекциите най-силно заплашващи живота на повечето хора.
Инфекция/Епидемия Смъртност (Death Rate)
Ебола 25-90%
Птичи грип – H5N1 50%
SARS 9.6%
Денга треска 1%
Коронавирус Covid-19 1-2%
H1N1 Influenza (Свински грип) 0.03-0.06%
Морбили 0.2%
Сезонен грип 0.01%
В Китай смъртността е около 2.5% за Covid-19, но диагностицирането и нивото на внимание се
подобряват, така че това се отнася и до справянето с болестта и нейната
прогноза. Повечето от хората, загинали досега от тази
инфекция са над 50 години и имат коморбидност (допълнителни заболявания) като
астма, ХОББ, диабет и др. Поради неизяснена досега причина Covid-19 НЕ засяга деца на възраст под 18 години и тези,
които са били все пак инфектирани развиват симптоми подобни на лек грип.[ii] Така че това би трябвало да намали тревожността на родителите на малки
деца.
Известни симптоми на инфекцията с коронавирус Covid-19.
Според СЗО[ii]:
Симптомите на COVID-19 са неспецифични и изявата на болестта може да варира от никакви симптоми (асимптомна) до тежка пневмония и смърт. До 20 февруари 2020 г, базирани на 55924 лабораторно потвърдени случаи, типичните признаци и симптоми включват: температура (87.9%), суха кашлица (67.7%), слабост (38.1%), образуване на храчки (33.4%), задух/недостиг на въздух (18.6%), болки в гърлото (13.9%), главоболие (13.6%), болки в мускулите или в ставите (14.8%), втрисане (11.4%), гадене или повръщане (5.0%), конгестия на носа (4.8%), диария (3.7%), кръвохрак (0.9%) и конгестия на конюнктивата (0.8%).
Хората с инфекция COVID-19 като цяло правят симптоми и признаци, включително респираторни симптоми и температура, средно 5-6 дни след инфекцията (среден инкубационен период 5-6 дни, варира от 1 до 14 дни).
Повечето хора, инфектирани с COVID-19 имат леки прояви на болест и се възстановяват. Приблизително 80% от лабораторно установените и потвърдени пациенти имат лека до умерена болест, които включват случаи без и със пневмония, 13.8% имат прояви на тежка болест (диспнея, респираторна честота 30/min, сатурация на кислород в кръвта 93%, PaO2/FiO2 отношение <300 и/или инфилтрати в >50% от белия дроб в рамките на 24-48 h) и 6.1% са критични (спиране на функцията на белия дроб, септичен шок и/или полиорганна дисфункция).
Едно изследване показва, че най-честите симптоми при началото са температурата (59 [73%] пациента) и сухата кашлица (48 [59%]). Други неспецифични симптоми включват замаяност, виене на свят (два [2%] пациента), диария (три [4%]), повръщане (четири [5%]), главоболие (пет [6%]) и генерализирана слабост (седем [9%]).vi
Друго изследване показва, че най-често срещаните симптоми са: температура (98%), кашлица (77%) и диспнея (63·5%). От 52 критично болни пациенти, шест (11%) не са усещали да имат температура до 2–8 ден след началото на симптоматиката свързана с инфекцията SARS-CoV-2. Средната продължителност от началото на симптоматиката до радиологичното потвърждение на пневмонията е била 5 (IQR 3–7) дни. Средната продължителност за проявата на симптомите до приемането в интензивно отделение е била 9·5 (7·0–12·5) дни.[iii]
Температура 51 (98%)
Кашлица 40 (77%)
Диспнея 33 (63·5%)
Миалгия 6 (11·5%)
Физическо неразположение 18 (35%)
Ринорея (секрет от носа) 3 (6%)
Артралгия 1 (2%)
Болки в гърдите 1 (2%)
Главоболие 3 (6%)
Повръщане 2 (4%)
Друго изследване показва, че пациентите са имали клинични проявления на температура (82 [83%] пациента), кашлица (81 [82%] пациента), недостиг на въздух/задух (31 [31%] пациента), мускулни болки (11 [11%] пациента), объркване (девет [9%] пациента), главоболие (осем [8%] пациента), болно гърло (пет [5%] пациента), секрет от носа (четири [4%] пациента), болки в гърдите (двама [2%]), диария (двама [2%]) и гадене и повръщане (един [1%] пациент).Според образното изследване, 74 (75%) пациенти имали двустранна пневмония, 14 (14%) пациенти имали петнисто засенчване на белия дроб и един (1%) пациент имал пневмоторакс. 17 (17%) пациенти развили остър респираторен дистрес синдром и измежду тях 11 (11%) пациента се влошавали за кратък период от време и починали от полиорганна дисфункция.[iv]
Изглежда, че започва с температура, последвана от суха кашлица.
След седмица, това може да доведе до недостиг на въздух/задух при около 20% от пациентите, които се нуждаят от болнично лечение.
Става ясно, че инфекцията с COVID-19 изглежда рядко причинява течащ нос, кихане или болки в гърлото (тези симптоми са били наблюдавани при около 5% от пациентите).[v]
Патологични резултати от пациенти с коронавирус Covid-19Повечето пациенти показват двустранно засягане на белия дроб, с периферно и субплеврално разположени лезии дифузно разпределени.
Преобладаващият модел на наблюдаваните аномалии е билатерален (64 [79%] пациента), периферен (44 [54%]), неясен (66 [81%]) и с петнисто засенчване (53 [65%]), основно включващо десните долни лобове (225 [27%] от 849 засегнати сегменти).[vi]
Левкоцитоза е установена при 26 (32%) пациента и лимфоцитоза при 54 (67%) пациента. Концентрация на C-реактивен протеин и серумния амилоид A протеин са увеличени при повечето пациенти.[v]
Хомеопатия за инфекция с коронавирус Covid-19
Хомеопатията се базира на принципа, че лекарство ще бъде полезно за дадено състояние, ако то успява да предизвика подобни признаци и симптоми в организма на здрав човек по време на доказването на лекарството.
В случай на епидемия, основното лекарство се подбира на базата на симптомите на съществуващите пациенти и това лекарство, известно като Генус епидемикус, може да бъде давано на засегната група хора специфично за конкретната епидемия. Генус епидемикусът се променя от година на година, ако проявяваните симптоми се променят. Не само симптомите, но също така и последователността и интензитета на специфичните симптоми могат да променят показаното хомеопатично лекарство.
На базата на епидемиологичните и клинични изследвания, направени досега са ни известни следните симптоми, които нашето хомеопатично лекарство би трябвало да покрива.
· Температура
· Втрисане
· Суха кашлица
· Пневмония
· Недостиг на въздух/задух
· Стягане в гърдите
Частта по-долу показва технически как да се установи генус епидемикуса. Немедицинските лица могат просто да прескочат тази част и да погледнат в секцията „Какво хомеопатично лекарство би трябвало да взема за коронавирус?“
Ред на симптомите
Идеалното лекарство би трябвало да бъде показано за суха кашлица с температура. Имаме много лекарства, които имат суха кашлица, която се появява след простуда. Такива лекарства не са показани. Други лекарства за известни като ефикасни при алергична суха кашлица и е малко вероятно да проработят в този случай.
Липсващи симптоми
Вижда се, че при много от пациентите отсъства секрет от носа или това е късен или лек симптом. Следователно нашето показано хомеопатично лекарство не би трябвало да има в своята картина течащ нос.
Въз основа на резултатите от КТ
Компютърната томография показва, че обикновено са засегнати долните лобове на белия дроб, повечето лезии са периферни, около плеврата с преобладаващо засягане на дясната страна.
Така че ние се нуждаем от лекарство, което е десностранно, симптомите се развиват отдясно наляво и е известно, че засяга долните лобове и предизвиква плевро-пневмония.
Компютърната томография също така показва, че при повечето пациенти отсъстват кавитации и кръвоизливи в белия дроб, така че е малко вероятно да бъдат показани лекарства, които покриват тези симптоми.
Рубрики от реперториума, които покриват симптомите
Някои възможни рубрики от Complete Repertory:
[Complete ] [Chest]Inflammation:Lungs, pneumonia:Weakness, with:
[Complete ] [Cough]Dry:Fever:During:
[Complete ] [Chest]Constriction:
[Complete ] [Chill, Chilliness]Heat:With:
[Complete ] [Chest]Inflammation:Lungs, pneumonia:Base, lower:
[Complete ] [Chest]Inflammation:Lungs, pneumonia:Pleura-pneumonia:
[Complete ] [Chest]Inflammation:Lungs, pneumonia:Right:
[Complete ] [Generalities]Right:Left, then:
Има възможност да се добавят и малко по-различни рубрики или повече рубрики, но целта на реперторизацията е да се достигне до възможна група лекарства. След това с използване на нашите познания по ММ може да се филтрират до правилните такива.
Друга позитивна критика би могла да бъде, че повечето от симптомите са общи, докато хомеопатичните предписания обикновено се базират на „необичайни“ симптоми. Към това би могло да се добави, че истинският симилимум покрива едновременно както общите, така и необичайните симптоми. Много разнообразни общи симптоми и тяхната специфична комбинация сама по себе си е уникална, така че това може да се използва, за да се достигне до желаната група лекарства.
Резултати от реперторизация:
Списък с лекарства
Виждаме, че най-вероятните хомеопатични лекарства са: Phosphorus, Bryonia alba, Lycopodium, Arsenic alb, Sulphur, Iodium, Belladonna, Kali carb, Mercurius, China, Lachesis, Antim tart, Chelidonium, Gelsemium и др.
Сега ние трябва да приложим нашето знание по Материя медика, за да филтрираме лекарствата, които подхождат на последователността и скоростта, темпото на симптомите.
Лекарствата, които имат суха кашлица с температура са първите кандидати. Те включват:
Aconite, Bryonia, Ipecac, Kali-carb, Phosphorus, Arsenic, Nux vomica, Sabadilla, Lycopodium, Sulphur, Carbo veg, Lachesis, Pulsatilla и др.
При тази епидемия, на симптомите е необходимо известно време да се развият, така че ние трябва да премахнем от списъка лекарствата, които са много бързи като Aconite, Belladonna, Nux vomica, Arsenic alb и др. Също трябва да премахнем лекарствата, които са склонни да предизвикват течащ нос като начален симптом.
След този филтър остават следните лекарства от нашата реперторизация:
Bryonia, Phosphorus, Lycopodium, Mercurius, Kali carb
Които изглежда покриват достатъчно добре преобладаващата страна (десностранност), последователността и скоростта на развитието на симптомите.
Phosphorus и Mercurius могат да бъдат отхвърлени, защото те са известни като показани лекарства при хеморагии и пневмонии с кавитации. Те могат да бъдат показани при някои случаи.
Освен това, лекарството, което покрива началните симптоми по-добре е Bryonia alba и аз вярвам, че лекарството ще работи добре също така и като профилактика.
Сегашният сезон също благоприятства за развитието на състояния Bryonia, защото се знае, че то работи, когато дните са топли, а нощите студени, каквото е времето сега – преход от зимата към пролетта.
Лекарството, което покрива по-късните симптоми най-добре е Lycopodium и то може да се очаква да помогне в мнозинството от случаите, които развиват пневмония.
Респираторни симптоми на Bryonia от Материя медика на Фатак
Кашлица; СУХА, МНОГО БОЛЕЗНЕНА, нощем, като че идва от стомаха, трябва да седи, влошава се от ядене и пиене. Иска да си поеме дълбоко въздух, но не може или това предизвиква кашлица. Експекторация, ръждива, с кървави нишки или гъста/плътна. Бронхити. Астма. Пневмония. ОСТРИ ПРОБОЖДАНИЯ В ГРЪДНИЯ КОШ или в дясната лопатка, влошава се от дишане или кашляне. Плеврит. Влизането в топла стая предизвиква кашлица. Трябва да си придържа гръдния кош или да си натиска стернума, докато кашля.
Респираторни симптоми на Lycopodium от Материя медика на Фатак
Има желание за въздух, но му става студено от него. Кратко, хъркащо/ клокочещо дишане, което се влошава, когато лежи по гръб. Кашлица, суха, гъделичкаща, дразнеща; при високи слаби момчета с измършавяване; денем и нощем; дълбока глуха; като от серни изпарения; влошава се от преглъщане, от разтягане на гърлото; от дълбоко дишане. Солени зеленикаво-жълтеникави, на бучки или зловонни секрети. Затегната пневмония. Кафяви жълти петна по гръдния кош. Абсцес на белия дроб, туберкулоза. Затруднена дишане поради хидроторакс и/или хидроперикардит, с ветрилообразно движение на крилата на носа. Усещане за стягане в гръдния кош с парене.
Lycopodium също е комплементарно лекарство на Bryonia.
За по-детайлни симптоми на двете лекарства се обърнете към Hering’s Guiding Symptoms.
И двете лекарства са поликрести и трябва да се вземат предвид и други индивидуализиращи симптоми преди предписанието.
Допълнителна литература
Pneumonia from Homeopathic Therapeutics by Liliental, S
Concise Materia Medica by S.R. Phatak
Какво хомеопатично лекарство трябва да се взема за коронавируса?Ако вие живеете в район, който не е засегнат от коронавирус, не трябва да вземата никакви лекарства засега.
На базата на анализа по-горе, аз вярвам, че Bryonia alba 6CH или 30CH, може да служи като профилактика. То може да се дава (само на засегната популация) веднъж на ден, до деня, в който времето стане по-топло и епидемията затихне (надяваме се). Ако пациентът има грипоподобни симптоми може да взема същото лекарство в потенция 6 or 30 на 6 ч.
Ако пациент развие стягане в гръдния кош и недостиг на въздух вероятно Lycopodium 30CH може да помогне.
Предложенията за лекарства са базирани на наличните данни. Хомеопатията има нужда от много по-дълбока индивидуализация и клиничен опит при лечението на пациенти с коронавирус Covid-19 с хомеопатия, и в бъдеще това може да доведе до друга група лекарства.
Не ви препоръчвам да си самопредписвате лекарства. Може да покажете тази статия на вашия хомеопат за по-добра клинична оценка, която те биха могли да ви направят.
Ако подозирате, че самите вие имате инфекция с коронавирус моля да се консултирате НЕЗАБАВНО с медицински специалисти, които се занимават с това във вашата страна.
Ако имате грипоподобно заболяване и желаете да получите хомеопатична помощ, моля да се консултирате с квалифициран хомеопат.
Може да изпращате обратна връзка и предложения относно анализа по-горе на manish@hpathy.com
[i] https://pib.gov.in/PressReleasePage.aspx?PRID=1600895
[ii] Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
[iii] Yang X, Yu Y, Xu J, Shu H, Xia Ja, Liu H, et al. Clinical course and outcomes of critically ill patients with SARS-CoV-2 pneumonia in Wuhan, China: a single-centered, retrospective, observational study. Lancet Respir Med. 2020.
[iv] Chen N, Zhou M, Dong X, et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet 2020. Epub January 30, 2020.
[v] https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-symptoms/
[vi] Shi H, Han X, Jiang N, et al. Radiological findings from 81 patients with COVID-19 pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. The Lancet. Published online February 24, 2020. DOI: https://doi.org/10.1016/external icon S1473-3099(20)30086-4.